Pre rodičov

KONZULTÁCIE

Motivovať deti k učeniu leží zväčša na pleciach učiteľov a učiteliek. Ale aj rodič má veľkú zásluhu na tom, ako sa dieťa k škole bude stavať. 

Podcasty o vzdelávaní, o škole.

Ako vychovať z našich detí motivovaných žiakov? Klinická psychologička, Dr. Laura Markhamová hovorí o tom, ako u detí vybudovať vzťah k učeniu a tým im pomôcť k úspechu v škole:

 Intelektuálne skúmanie začína fyzickým prieskumom

Dieťa, ktorému sa hovorí neustále nie, keď lozí po svojej izbe a hľadá, s čím by sa hralo sa naučí, že sa voľne pohybovať nemá. Namiesto toho, aby sme naše deti podporovali, aby boli prieskumníkmi a skúmali svoje okolie, limitujeme ich a stanovujeme im prísne hranice. Dieťa sa potrebuje samo naučiť kontrolovať svoju činnosť, potrebuje sa naučiť spoznávať svoje prostredie a tým sa vlastne vzdeláva. Však o tom hovoril už aj Jean Piaget, svetoznámy detský psychológ – dieťa je malým výskumníkom, ktorý chce objavovať svet.

 Vyberajte vekovo primerané hračky

Neutrácajte peniaze na drahé vzdelávacie hračky. Poskytnite deťom také hračky, pri ktorých môžu byť kreatívne vo všetkých smeroch. Podporujete tým tzv. voľnú hru. Bez štruktúry, scenárov pravidiel – dieťa si vyberie, ako a s čím sa bude hrať. Týmto spôsobom sa podporuje nielen napríklad jeho kreativita, ale budujú sa aj nové nervové dráhy. Najlepšie hračky sú teda klasické – bábiky, autíčka, hlina, plastelína a podobne.

 Podporujte experimentovanie

Deti sú malými vedcami a učia sa vlastnou aktivitou. Experimentujú preto, aby videli, čo sa stane. Najlepšie ich vlastnou zásluhou. Preto rady rozbíjajú vajíčka, aby videli, čo sa s nimi stane po dopade. Alebo miešajú farby, ktoré následne povylievajú po celom stole. 

 Emocionálny rozvoj a zážitok z učenia je dôležitejší ako akademický úspech

Pre deti je dôležité naučiť sa ovládať svoje emócie – hnev, smútok, radosť a porozumieť im. Keď sa v škole budú učiť čítať, ale nezvládnu regulovať svoje emócie, bude pre nich ťažké skĺbiť čo i len jednoduché školské povinnosti.  

Inšpirujte otázkami namiesto zahŕňania faktami

Počas prechádzky zamerajte sa na to, čo si o prírode deti myslia, čo sa im na nej páči a čo nepáči. Priblížte im, ako fungujú základné veci -  ako vzniká mráz na skle, alebo prečo zamŕza jazero.     

Vytvorte doma pre dieťa miesto na učenie

Po začatí školskej dochádzky je na mieste, aby malo doma dieťa svoje miesto na učenie a robenie si domácich úloh. Môže to byť v jeho izbe, alebo za stolom v kuchyni. Môže byť pri tom samo alebo s vami. Dôležité je, aby malo návyk, kde a ako si robí domáce úlohy.

 Zaujímajte sa o školskú prácu a úspechy vášho dieťaťa

Najdôležitejším faktorom úspechu v škole je podpora a záujem zo strany rodiča. Pýtajme sa detí na to, ako bolo v škole, o čom sa učili, aké majú domáce úlohy. Pomáhajme im s domácimi úlohami, dávajme im rady a tipy. Keď deti uvidia, že máme o ich škole a školskom výkone prehľad, budú sa cítiť sebavedome a budú o to viac motivované podávať v škole dobrý výkon. 

Pomáhajte deťom s domácimi úlohami, ale nerobte ich za nich

Poskytnite štruktúru, návrhy, možnosti, nie odpovede. Povzbudzujte a oceňujte.   

 Uistite sa, že rovesníci vášho dieťaťa poznajú hodnotu známok

V istom veku začnú byť všetky deti ovplyvniteľné ich kamarátmi, rovesníkmi. Týka sa to neodmysliteľne aj školy a všetkým, čo s ňou súvisí. Je dobré poznať kamarátov a spolužiakov nášho dieťaťa. Ak je vaše dieťa učenlivý typ, ale jeho kamaráti sa neučia radi a majú zlé známky, vysvetlite mu, že je to v poriadku, keď sú iní a že nemusí svoj prospech a postoj voči škole meniť len kvôli tomu, aby sa im zapáčil.

 Povzbudzujte k čítaniu

Čítanie je jedna z najlepších vecí, akým zvýšiť IQ dieťaťa. Podporujte deti v tom, aby čítali, ale čítajte im aj vy. To, čo im prečítate vy, je iné, ako to, čo si vedia prečítať samy. 

Diskutujte

Pýtajte sa otázky, dávajte odpovede, diskutujte.

 Učte svoje deti, ako si vyhľadávať informácie

Veďte svoje deti k tomu, aby čítali knihy, aby v nich hľadali odpovede na svoje otázky a pátrali po kvalitných informáciách. Keď sú staršie, môžu používať aj internet. Je ale dôležité nezabudnúť na to, aby sme ich viedli k zodpovednému a správnemu používaniu internetu. Deti musia vedieť, že internet je z časti aj nebezpečné miesto a že neposkytuje vždy tie správne informácie. Učte deti kritickému mysleniu.

Zdroj: eduworld